Magia nazw – Czytamy etykiety, cz.3: Sprytne przymiotniki

jaką karmę kupić psu, czytamy etykiety karm dla psów, analiza składu karmy

Karm na rynku mamy wiele i każdy chce się wyróżnić na tle konkurencji.

Nie wystarczy już napisać na opakowaniu: Wołowina z ziemniakami. Dziś, obowiązkowo, na opakowaniu karmy dla psa musi się pojawić przymiotnik FRESH lub NATURAL a producentom nie wystarcza już być PREMIUM. Trzeba być GOLD/ ULTRA/EXTRA PREMIUM a jeszcze lepiej HOLISTIC. O tak! Holistyczna karma dzisiaj rządzi. Tylko co to wszystko znaczy?

karmy dla psa - czytamy etykiety cz3

Economic a Premium - podział karm pod kątem jakości.

To najbardziej czytelny dla wszystkich podział. Każdy Psiolub wie, że karmy dla psa mogą być z kategorii:

 • ECONOMIC
 • STANDARD
 • PREMIUM
 • GOLD / EXTRA /ULTRA... PREMIUM

Mniej więcej umielibyście z marszu powiedzieć, czym te karmy, na chłopski rozum, się różnią, prawda?

Economic - czyli popularne marketówki, karmy spełniające absolutne minimum wymagań stawianych przez prawo, tanie i dostępne w każdym sklepie. Bardzo często pod tym pojęciem rozumiemy marki własne sklepów.

Standard - podobnie jak wyżej. Nie ma szału w składzie. Ale to już nie Pufi z Lidla czy AktivPet z Biedry. To już takie "czapi", froliki, darlingi czy inne pedigri. Bardziej kolorowe, coś tam reklamowane, ale wytrawniejszy Psiolub wie, że jakości to się tam nie znajdzie. Nie mniej jednak są to karmy absolutnie popularne i co ciekawsze, często towarzyszy im już przekonanie, że pies dostaje coś lepszego niż właśnie karmę marki własnej danego marketu. Solidny marketing stojący za tymi karmami pozwolił się im wbić w świadomość konsumentów. Uśmiechnięte psy w reklamach tivi, Twój pies kupowałby... Przekaz jest jasny i zrozumiały.

Premium - o ho! To już coś. Średnia półka cenowa pozwala się spodziewać w tych karmach lepszego składu, wyższej zawartości produktów pochodzenia zwierzęcego. Często producent proponuje już różne smaki, czasem pochwali się jakimś certyfikatem jakości. Te karmy z reguły nie znajdują się na półce marketu a znajdziemy je w lecznicach i w sklepach zoologicznych.

COŚ TAM Premium - najwyższa jakość i najwyższy segment cenowy. Bardzo często w składzie nie ma już byle "produktów pochodzenia zwierzęcego", ale już nazwanie konkretne mięsa, kawałki mięsa. Podkreślana jest jakość składników. Skład często jest wzbogacony o minerały, zioła lub inne dodatki funkcjonalne. Dedykowane serie dla konkretnych ras, wieku psa, problemów zdrowotnych.

Czytaliście pierwszą część artykułu o nazwach karm? Jeśli nie, odsyłam tutaj

W artykule tym poruszałam kwestię tego, jak skład karmy dla psa wpływa na jej nazwę. Co oznaczają nazwy takie jak "jagnięcina z ryżem". I jeśli pamiętacie tamten artykuł, to już wiecie, że za całą metodologią tworzenia nazw stoją przepisy i normy a producenci powinni/muszą trzymać się metodologii opisanej przez F.E.D.I.A.F

Nie będziecie potrzebować zbyt wiele czasu, by tak "na oko" dopasować te economic, standard, premium i super premium do tamtego artykułu.

Aleee

F.E.D.I.A.F sama z siebie nie definiuje tych określeń i w żaden sposób nie wiąże nazw sektorów ( economic, standard, premium, super premium) z obowiązkowymi zasadami tworzenia nazw.

ECONOMIC, STANDARD, PREMIUM i "COŚ-TAM-PREMIUM" TO OKREŚLENIA UMOWNE

Nie ma żadnej oficjalnej definicji dla tych określeń, co oznacza, że mogę dziś zacząć produkować karmę "with chicken" i nie ma absolutnie żadnego zakazu/nakazu bym nie nazwała jej Super Premium MOJA KARMA with chicken 🙂

Nadal jestem zobligowana do spełnienia jedynie norm zawartych w definicjach F.E.D.I.A.F. I nikt za sugerowanie klasy ultra by mnie nie ukarał.

karmy dla psa - moja karma, żarcik

Rozumiecie zatem, dlaczego ciągle podkreślam, że najważniejsze jest czytanie składu?

Okładka może obiecywać mega jakość.  Skład zweryfikuje te obietnice.

Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy producenci nazywając tak swoje karmy robią nas w konia. Nie jest tak. Są marki, które do definiowania jakości podchodzą rzetelnie.

Ale jednocześnie należy pamiętać, że w sklepach jako karmę z sektora premium możemy nabyć cudo o tym składzie:

Kukurydza, mąka kukurydziana, suszone białko wołowe i wieprzowe*, tłuszcze zwierzęce, suszone białko drobiowe, suszone białko wieprzowe, hydrolizat białka zwierzęcego, sole mineralne, pulpa buraczana, gluten kukurydziany, olej rybny, olej sojowy, drożdże, hydrolizat skorupiaków

Hypoallergenic i Holistic - kolejne nazwy bez definicji

HYPOALLERGENIC = karmy dla psa z alergią. Czy naprawdę?

W definicjach F.E.D.I.A.F nie ma żadnej definicji karm hipoalergicznych, żadnych wskazań, żadnych wymogów, których spełnienie pozwoliłoby daną karmę nazwać hipoalergiczną.

Więcej zresztą na ten temat pisałam tutaj.

Zrozumienie tego faktu jest bardzo istotne, ponieważ Psiolub, który ufa sformułowaniu "hipoalergiczna karma dla psa" i bez zapoznania się z etykietą zakupi ją dla swojego, zmagającego się z alergią czworonoga, może wyrządzić mu krzywdę.

I nie.

Nie kwestionuję tutaj pracy zespołów badawczych, które pracują nad tym, by stworzyć karmy niezawierające alergenów. Ale... samo słowo hipoalergiczny nie jest wystarczającą gwarancją braku alergenów. Nie może być.

Bo dla mojego psa uczulonego na kurczaka karma z kurczakiem będzie zabójcza, ale dla Twojego psa uczulonego na wołowinę będzie być może ratunkiem.

Należy zapamiętać, że określenie hipoalergiczny nie jest równoznaczne z tym, że karma nie zawiera:

 • kurczaka
 • innych produktów z kurczaka
 • glutenu
 • zbóż
 • innych popularnych alergenów

Zespoły badawcze pracują nad składami, które mają MNIEJSZE prawdopodobieństwo wywoływania reakcji alergicznych, ale podkreślę to jeszcze raz: żadne przepisy nie nakazują w jakich przypadkach można a w jakich nie powinno się używać przymiotnika hipoalergiczny.

I istotna uwaga na koniec.

My zajmujemy się póki co wskazaniami F.E.D.I.A.F, gdyż jest to federacja normująca rynek karm w Europie. Poza nią istnieje również federacja A.A.F.C.O, działająca gównie w Stanach, ale i w Kanadzie.  W przeciwieństwie do F.E.D.I.A.F bardziej rygorystycznie podchodzi do nazwy hipoalergiczny.

Według A.A.F.C.O użycie na opakowaniu karm nieweterynaryjnych stwierdzenia, które sugeruje, że dana karma dla psa zapobiega albo leczy, że dana karma dla psa ogranicza występowanie danej choroby - jest zakazane.

Nie znajdziecie tam karm z określeniami typu : "poprawia stan skóry i sierści" czy "powstrzymuje drapanie" albo "zapobiega dysplazji". Warto mieć to na uwadze 🙂 I liczę, że u nas w końcu też zakażą takiego ściemniania na opakowaniach.

hipoalergiczne karmy dla psa

HOLISTYCZNE KARMY DLA PSA. CZYLI JAKIE?

Bardzo modne określenie. Istna perełka na opakowaniach.

Karmy holistyczne są super. Koniec i kropka.

Ale umiecie powiedzieć, co za tym określeniem stoi? A co gorsze, sprawdzić czy faktycznie tak jest?

Bo F.E.D.I.A.F nam nie powie 🙂

Definicja holizmu mówi nam, że nie można rozpatrywać całości jedynie jako sumy składników. Liczy się całościowy efekt wywoływany przez - w tym wypadku - pożywienie.

Ja to rozumiem tak, że zmierzamy w takich karmach do synergii działania poszczególnych składników. Zwiększamy przyswajalność poszczególnych składników dzięki wzbogacaniu karmy o inne.

Namacalny przykład?

Kwas fitynowy, który jest obecny w zbożach, wpływa negatywnie na absorpcję żelaza, wapnia, cynku, magnezu czy manganu z jelita cienkiego. Tym samym karmy zawierające jednocześnie zboża, które hamują przyswajanie tych minerałów i mięso, bądź nawet dodatki, które mają ich dostarczyć - nie będą holistyczne... Napisanie o karmie "bogata w żelazo", gdy jednocześnie jest ona bogata w zboża...nic nam nie powie o całościowym efekcie, tak?

Karmy holistyczne z reguły oparte są o naturalne składniki, tak dobrane, by wyciągnąć z pożywienia jak najwięcej pozytywów dla zwierzęcia. Ale jak sami widzicie po przykładzie powyżej, aby ocenić, czy dana karma wpisuje się w rzeczywistości w ideę stojącą za nurtem holistycznym, czy tylko się tak nazywa - bo niestety może, wypada mieć sporo wiedzy na temat żywienia i synergii składników. Należy ufać jedynie swojej wiedzy, gdyż - ponownie - nie mamy żadnych wskazówek ani wytycznych, żadnych norm, które miarodajnie i jednoznacznie pozwoliłyby nam daną karmę zaliczyć do tego nurtu lub nie.

Jestem olbrzymim zwolennikiem wspierania zdrowia poprzez jedzenie, wspierania wychodzenia z choroby poprzez jedzenie, diet opartych na naturalnych składnikach i ten nurt zmian obecny również w branży karm komercyjnych bardzo mnie cieszy. Nie mniej jednak na dzień dzisiejszy nie spotkałam zbyt wielu karm, w przypadku których użycie słowa holizm byłoby w pełni uzasadnione.

Dodanie do składu alg lub drożdży browarniczych nie czyni z karmy pożywienia holistycznego 🙂

karmy dla psa, czytaj etykiety cz3

ZATEM KTÓRE PRZYMIOTNIKI OPISUJĄCE KARMĘ DLA PSA SĄ ZDEFINIOWANE?

 • FRESH

Z reguły powiązane ze składnikiem mięsnym, czyli "fresh chicken", "fresh beef" itd.

Przymiotnik, który nie oznacza, że wszystkie pozostałe składniki również będą świeże. Nie oznacza również, że w składzie jest tylko świeża wołowina lub kurczak. Dowiadujemy się jedynie, że dana karma dla psa powstała z użyciem świeżego, nieprzetworzonego w żaden sposób wcześniej składnika X. 

Nie ma określonych limitów, czyli równie dobrze "fresh chicken" może się pojawić w ilości 24% jak i 1%

 

 • AUTHENTIC / REAL / TRUE / GENUINE

Użycie takiego przymiotnika jest dozwolone wówczas, gdy dotyczy unikatowego, regionalnego składnika. Składnika charakterystycznego dla danego obszaru, np: "autentyczny łosoś norweski", "prawdziwa wołowina z Teksasu".

Ponownie, nie ma wytycznych co do minimalnej ilości tego składnika w karmie, czyli ponownie może być go ledwie 1%

 

 • ORGANIC / BIO / BIOLOGICAL / ECOLOGICAL / ECO

I tu faktycznie mamy w końcu jakieś konkrety, gdyż aby opisać swoją karmę jako organic, bio, eco, itd. konieczne jest by składniki takiego pochodzenia stanowiły minimum 95% suchej masy. Mało to, istotna jest weryfikacja jakości tych składników i koniecznie muszą one spełniać wytyczne zawarte odpowiednio w regulacjach unijnych dla takich produktów, sztywno oznaczonych w definicji opublikowanej przez F.E.D.I.A.F

 

 • MADE WITH ORGANIC

Jeśli na opakowaniu mamy podane "made with organic chicken", oznacza to, że 95% kurczaka w składzie musi być pochodzenia organicznego i spełniać wytyczne, jak wyżej. I tu już nie ma wytycznych co do ilości całościowo w karmie. Czyli w samej karmie może być ledwie 4% kurczaka, z czego 95% ma stanowić kurczak spełniający kryteria organiczności... czyli jak widzicie, też już trochę lipa.

Jest olbrzymia różnica między karmą "organic" a "made with organic".

 

 • NATURAL

Jeśli karma została opisana jako "natural", możemy być pewni, że wszystkie składniki karmy zostały wyhodowane w sposób naturalny i bez dodatków chemicznych.

Dopuszcza się jednak, by składniki przed ich użyciem w zakładzie produkcyjnym zostały poddane procesom mrożenia, koncentracji, ekstrakcji, fermentacji pod warunkiem, że zostanie zachowany "naturalny charakter".

Karma jest wolna od GMO. Do takiej karmy nie dodaje się żadnych składników syntetycznych.

 

 • MADE WITH NATURAL

Ta definicja jest najbardziej zagmatwana i nie podoba mi się 😀

Można nazwać karmę wyprodukowaną ze składników naturalnych pod warunkiem, że każdy z wymienionych w nazwie składników daje się zidentyfikować. Przykładowo może to być karma spełniająca wymogi jak wyżej, dla "natural", ale z dodanymi preparatami witaminowymi. Może to również być karma "with natural potato", gdzie tylko "potato" spełnia wymogi stawiane dla natural. :/

Podobnie jak w przypadku różnicy pomiędzy organic a made with organic różnica może być spora lub też... będzie dotyczyła tylko wzbogacenia karmy. Ślęczałam nad tym zapisem dłuższą chwilę, czytałam go po angielsku i po niemiecku...i nadal nie mam przekonania, czy dobrze oddałam różnicę.

 

Uff, koniec na dziś.

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu zwiększy Waszą czujność podczas wyboru karmy dla psa.

A jeśli nie chcecie przegapić kolejnych odcinków tej serii, zapraszam do zapisu do newslettera

Zródełko

www.fediaf.org

http://www.aafco.org/

Podobają Ci się moje treści?

Zapisz się do newslettera i pozostań na bieżąco.

Dzięki zapisowi nie przegapisz również informacji o materiałach i szkoleniach dostępnych tylko w Akademii Fitopies

W tej zamkniętej strefie pojawiać się będą dodatkowe artykuły, szkolenia, webinary i inne materiały edukacyjne, przygotowane z myślą o Tobie i Twoim psie!

Zainteresowany?

Dołącz do Akademii

0 0 vote
Article Rating
Magia nazw – Czytamy etykiety, cz.3: Sprytne przymiotniki
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] trzecia część – o niesamowitych przymiotnikach […]

trackback

[…] Część trzecia, o sprytnych przymiotnikach jest tu […]

trackback

[…] zajrzyj do artykułu magia nazw, o tutaj i zobacz jak się nie nabrać na przymiotniki bez większego […]

Przewiń do góry
close

Podoba Ci się ten wpis? Pokaż go światu!

3
0
Co o tym myślisz? Podziel się swoją opiniąx
()
x